Denní příjem kalorií

24. července 2016 v 14:46 |  Hubnutí

Bazální metabolismus a energetická potřeba

Bazální metabolický výdej (bazální metabolismus, zkráceně BMR) je množství energie vydané v klidovém stavu. Výdej energie v tomto stavu je dán pouze prací (fungováním) životně důležitých orgánů, jako srdce, plíce, mozek a zbytek nervového systému, jater, ledvin, pohlavních orgánů, svalů a kůže. BMR se snižuje s věkem a ztrátou svalové hmoty. Naopak se zvyšuje díky kardiovaskulárnímu cvičení a nárůstu svalové hmoty. Nemoc, konzumované jídlo a nápoje, teplota prostředí a množství stresu může ovlivnit klidový energetický výdej. Svůj bazální metabolismus si můžete spočítat zde nebo použít vzorec pro výpočet:
BMR u žen
BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den
BMR u mužů
BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den

Každý člověk, respektive jeho tělo, vyžaduje určitý denní kalorický příjem. Tedy minimální dávku kalorií, v závislosti na tělesných proporcích, věku a především intenzitě stresu a každodenní zátěži. Svůj denní kalorický příjem si můžete spočítat zde. Abyste hubli, musíte přijmout méně energie, než spálíte. Na přibrání musíte naopak přijmout více.

Výpočet při hubnutí nebo udržení stávající váhy

Zde si můžete spočítat, kolik máte denně přijmout energie, abyste hubli nebo udrželi svoji váhu. Kalorickou hodnotu potravin si můžete hlídat například aplikací v mobilu kalorické tabulky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simča Simča | Web | 25. července 2016 v 15:49 | Reagovat

Tak to je něco pro mě, konečně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama